Jaki szpital psychiatryczny wybrać?

W Polsce świadomość na temat chorób psychicznych wciąż jest niewielka. Wiele osób traktuje skierowanie na oddział psychiatryczny jak powód do wstydu. Pacjenci boją się prosić o porady psychiatryczne i nie znają swoich praw. Tymczasem wybór odpowiedniego szpitala i specjalisty może mieć fundamentalne znaczenie z punktu widzenia skuteczności leczenia.

Czy mogę wybrać dowolny szpital psychiatryczny?

Chcąc dostać się do szpitala psychiatrycznego, powinniśmy zgłosić się do psychiatry, który wystawi nam skierowanie. Zgodnie ze standardami nowoczesnej terapii, pacjent powinien odbywać leczenie w szpitalu możliwie blisko miejsca zamieszkania, w swoim środowisku. Nie powinniśmy obawiać się zgłosić do psychiatry także wtedy, gdy nasze fundusze są ograniczone. Leczenie psychiatryczne w Polsce jest w całości finansowane przez NFZ. Jeżeli chcemy i mamy na to pieniądze, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zdecydować się na leczenie w prywatnym ośrodku psychiatrycznym.

Szpital psychiatryczny Warszawa – czym się kierować podczas wyboru?

W Warszawie znajdziemy wiele oddziałów szpitali i placówek, które specjalizują się w psychiatrii. Bez względu na to, czy interesuje nas psychiatra dziecięcy, psychiatra dla młodzieży czy psychiatra dla dorosłych w Warszawie, do wyboru mamy zwykle co najmniej kilka opcji. Najistotniejsze dla nas podczas wyboru szpitala powinno być to, czy pracują w nim psychiatrzy specjalizujący się w tym rodzaju chorób, z którym się borykamy. Odpowiedni oddział możemy wybrać, konsultując się z psychiatrą w poradni. Zanim wypisze nam on skierowanie, nie bójmy się wypytać dokładnie o wszystkie możliwe opcje. Nie bez znaczenia jest również fakt, czy szpital zapewnia swoim pacjentom dobre warunki hospitalizacji. Zatłoczone sale, stare wyposażenie – to wszystko może potęgować jeszcze stres pacjenta. Oczywiście, nawet najbardziej komfortowa sala nic nam nie da, jeśli leczenie nie będzie przebiegało w sposób prawidłowy, jednak ten czynnik również warto rozważyć, wybierając szpital.