Psychiatra Dzieci i Młodzieży w Warszawie

Psychiatra Dzieci i Młodzieży
Psychiatra Dzieci i Młodzieży

Psychiatra dziecięcy i młodzieży – jest lekarzem posiadającym specjalizację medyczną w zakresie, która uprawnia do pracy z  pacjentami nieletnimi. Do zadań takiego specjalisty należy diagnoza i leczenie wszystkich zaburzeń psychicznych, które występują w wieku rozwojowym (0-20 lat).

W zakres problemów psychicznych, którymi zajmuje się psychiatra dzieci i młodzieży wchodzą między innymi:
-zaburzenia zachowania,
-zaburzenia odżywiania się,
-zaburzenia lękowe,
-fobie,
-natręctwa,
-zaburzenia konwersyjne,
-zaburzenia nastroju,
-depresja,
-zaburzenia afektywne dwubiegunowe,
-zaburzenia psychotyczne,
-zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD, ADD),
-upośledzenia umysłowe,
-całościowe zaburzenia rozwojowe (m.in. zespół Aspergera, autyzm),
-zaburzenia snu,
-trudności szkolne i w relacjach rówieśniczych.

Dlaczego współpraca z psychiatrą dziecięcym staje się tak ważna?

U dzieci i młodzieży zdrowie psychiczne ma ogromny wpływ na dalszy rozwój,  pod względem psychicznym, jak i również społecznym, intelektualnym, a w wielu przypadkach nawet fizycznym. Psychiatrzy w Klinice Psychiatra.eu starają się,  jak najlepiej zadbać o niezakłócony przebieg rozwoju Twojego dziecka. Stosują leczenie o najwyższych standardach, używane są leki najnowszej generacji. Spojrzenie na kłopoty, z którymi nie radzi sobie Twoje dziecko jest w pełni indywidualne i umożliwia szybki powrót do zdrowia.

Doskonale wiemy, że wizyta u lekarz może powodować ogromny stresem zarówno u dzieci, jak i u rodziców. Dlatego w Psychiatra.eu staramy się tworzyć przyjemną i komfortową atmosferę podczas spotkania. Najważniejsze staje się dobre samopoczucie dzieci i młodzieży, dążymy do minimalizacji  napięcia związanego z nową i nieznaną dotąd sytuacją. Gwarantujemy najwyższe standardy dyskrecji, połączone z  podejściem pełnym profesjonalizmu, akceptacji oraz wzajemnego szacunku.

Jakie uprawnienia posiada psychiatra dziecięcy?

Psychiatra dzieci i młodzieży może: wystawiać recepty, zwolnienia lekarskie, skierowania na szczegółowe badania, zaświadczenia do ZUS i innych instytucji – takich jak komisje orzekające, przedszkola, szkoły, poradnie pedagogiczne. Nie zawsze będą proponowane leki, często wsparcie farmakologiczne pojawi się jedynie w początkowym okresie, a następnie zostanie zlecona psychoterapia u psychoterapeuty dla dzieci i młodzieży.

Psychiatra skupia się na leczeniu objawów, ale głównym zadaniem jest pomoc w całkowitym wyleczeniu wszystkich trudności. Tak, żeby objawy nie wracały w przyszłości i nie sprawiały trudności w prawidłowym rozwoju psychospołecznym Twojego dziecka.

Jak przygotować się do konsultacji – psychiatra młodzieży?

1) Ważne jest posiadanie ksera, skanów wszystkich dokumentów, dotyczących zdrowia Twojego  dziecka (badania, opinie, orzeczenia, wyniki konsultacji u innych specjalistów, karty informacyjne z pobytu w szpitalach). To wszystko należy przynieść na wizytę do specjalisty.

2) Informacja bardzo ważna: pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego odbywa się tylko z rodzicami – jest to spotkanie pomagające w rozeznaniu się w sytuacji dziecka, czas trwania to zazwyczaj jedna godzina. Na kolejne spotkanie przychodzą już Państwo wraz z dziećmi, tutaj czas trwania to także około sześćdziesiąt minut. Następne konsultacje odbywają się w czasie około 30 minut każda.