PSYCHIATRA DZIECI I MŁODZIEŻY
KIEDY DZIECKO POTRZEBUJE POMOCY?
Psychiatra dziecięcy i młodzieży – jest lekarzem posiadającym specjalizację medyczną w zakresie, która uprawnia do pracy z pacjentami nieletnimi. Do zadań takiego specjalisty należy diagnoza i leczenie wszystkich zaburzeń psychicznych, które występują w wieku rozwojowym (0-20 lat).
W zakres problemów psychicznych, którymi zajmuje się psychiatra dzieci i młodzieży wchodzą między innymi:
- zaburzenia zachowania,
- zaburzenia odżywiania się,
- zaburzenia lękowe,
- fobie,
- natręctwa,
- zaburzenia konwersyjne,
- zaburzenia nastroju,
- depresja,
- zaburzenia afektywne dwubiegunowe,
- zaburzenia psychotyczne,
- zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD, ADD),
- upośledzenia umysłowe,
- całościowe zaburzenia rozwojowe (m.in. zespół Aspergera, autyzm),
- zaburzenia snu,
trudności szkolne i w relacjach rówieśniczych.
Dlaczego współpraca z psychiatrą dziecięcym staje się tak ważna?
U dzieci i młodzieży zdrowie psychiczne ma ogromny wpływ na dalszy rozwój, pod względem psychicznym, jak i również społecznym, intelektualnym, a w wielu przypadkach nawet fizycznym. Psychiatrzy w Klinice Psychiatra.eu starają się, jak najlepiej zadbać o niezakłócony przebieg rozwoju Twojego dziecka. Stosują leczenie o najwyższych standardach, używane są leki najnowszej generacji. Spojrzenie na kłopoty, z którymi nie radzi sobie Twoje dziecko jest w pełni indywidualne i umożliwia szybki powrót do zdrowia. Doskonale wiemy, że wizyta u lekarz może powodować ogromny stresem zarówno u dzieci, jak i u rodziców. Dlatego w Psychiatra.eu staramy się tworzyć przyjemną i komfortową atmosferę podczas spotkania. Najważniejsze staje się dobre samopoczucie dzieci i młodzieży, dążymy do minimalizacji napięcia związanego z nową i nieznaną dotąd sytuacją. Gwarantujemy najwyższe standardy dyskrecji, połączone z podejściem pełnym profesjonalizmu, akceptacji oraz wzajemnego szacunku.
Jakie uprawnienia posiada psychiatra dziecięcy?
Psychiatra dzieci i młodzieży może: wystawiać recepty, zwolnienia lekarskie, skierowania na szczegółowe badania, zaświadczenia do ZUS i innych instytucji – takich jak komisje orzekające, przedszkola, szkoły, poradnie pedagogiczne. Nie zawsze będą proponowane leki, często wsparcie farmakologiczne pojawi się jedynie w początkowym okresie, a następnie zostanie zlecona psychoterapia u psychoterapeuty dla dzieci i młodzieży. Psychiatra skupia się na leczeniu objawów, ale głównym zadaniem jest pomoc w całkowitym wyleczeniu wszystkich trudności. Tak, żeby objawy nie wracały w przyszłości i nie sprawiały trudności w prawidłowym rozwoju psychospołecznym Twojego dziecka.
Jak przygotować się do konsultacji
1) Ważne jest posiadanie ksera, skanów wszystkich dokumentów, dotyczących zdrowia Twojego dziecka (badania, opinie, orzeczenia, wyniki konsultacji u innych specjalistów, karty informacyjne z pobytu w szpitalach). To wszystko należy przynieść na wizytę do specjalisty. 2) Informacja bardzo ważna: pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego odbywa się tylko z rodzicami – jest to spotkanie pomagające w rozeznaniu się w sytuacji dziecka, czas trwania to zazwyczaj jedna godzina. Na kolejne spotkanie przychodzą już Państwo wraz z dziećmi, tutaj czas trwania to także około sześćdziesiąt minut. Następne konsultacje odbywają się w czasie około 30 minut każda.