Poradnia leczenie dorosłych dzieci alkoholików
Dorosłe dzieci alkoholików – diagnoza i terapia
Syndrom DDA – diagnoza i terapia
Każdy chciałby dorastać w szczęśliwej rodzinie, w której nie ma poważnych problemów. Jednak, nie zawsze jest to możliwe. W niektórych domach, alkohol staje się ważniejszy niż dzieci. Problem alkoholowy w rodzinie prowadzi do sytuacji, w której to właśnie on jest w centrum zainteresowania wszystkich domowników – kiedy problem posiada rodzic, ma go też cała rodzina. Osoby, które wychowywały się w takich warunkach nazywane są Dorosłymi Dziećmi Alkoholików – DDA.
Dzieci, w których występuje problem alkoholowy, narażone są na wiele niebezpieczeństw. Często przybierają one różne role, które pozwalają poczuć się im bezpieczniej, a przede wszystkim – przetrwać; rola bohatera, kiedy dziecko przejmuje obowiązki chorego rodzica, rola kozła ofiarnego, kiedy dziecko wiąż sprawia kłopoty wychowawcze tylko po to, by zwrócić na siebie uwagę, rola maskotki, która rozwesela całą rodzinę, czy rola dziecka niewidzialnego, które stara się w ogóle nie sprawiać żadnych problemów i nie zwracać na siebie uwagi.
Tego typu przeżycia z dzieciństwa rzutują na dorosłe życie. Wśród najczęściej występujących objawów syndromu DDA wyróżnia się:
– lęk przed bliskością, samotność i izolacja;
– wrogość w relacjach;
– pesymizm;
– zaburzenia jedzenia, snu, represje,
– skłonność do zachowań kompulsywnych;
– nieufność i wzmożona kontrola;
– potrzeba nadmiernej akceptacji – nawet za wszelką cenę.
Program leczenia polega na przejściu kilku, bardzo ważnych kroków. Pierwszy, a zarazem najważniejszym to konsultacja z lekarzem psychiatrą. Nasz specjalista nie tylko rozpozna Twoje objawy, ale również przygotuje najlepszą formę leczenia. Niekiedy koniecznie jest wdrożenie farmakologii, innym razem lepsze skutki przynosi psychoterapia – jedno jest pewne – lekarz specjalista zaleci najlepszy i najskuteczniejszy dla Ciebie plan działania. Drugi krok to praca nad swoim ciałem. Zajęcia prowadzi psychoterapeutka, której zadaniem jest nauczyć Cię, w jaki sposób wprowadzić się w stan relaksu, dzięki czemu możliwa stanie się regeneracja zarówno psychiki jak i ciała. Nauka relaksacji i oddechu to doskonały sposób na ochronę przed długotrwałym stresem. Trzeci krok polega na pracy z psychoterapeutą. Psychoterapia pomaga zrozumieć schematy własnego zachowania. Praca z nim polega na próbie wyjścia z błędnego koła DDA – nie jest to droga łatwa, jednak jak najbardziej możliwa!
Nasza Klinika Psychiatra.eu pomogła już wielu pacjentom. Program przez nas przygotowany, oparty jest na doświadczeniach klinicznych i wielu badaniach – tworzyli go specjaliści. Dzięki temu charakteryzuje się dużą skutecznością. Jeżeli masz syndrom DDA nie czekaj! Przyjdź, a my postaramy się Ci pomóc!